تورترکیه ویژه برای خرید به گودتور مراجعه کنید

کـــــــــوه ورزوو، خطــرناک‌تـریـن کـوه آتشفشـانــی

بازدید از دهانه کوه وزوویوس

کوه وزوو یکی از تنها دو آتشفشان فعال در قاره اروپا است و ارتفاع آن در حدود 1281 متر است، دارای مخروط مرکزی متقارن و دامنه‌های تندِ چوبی است. کل پارک ملی کوه وزوویوس هم زیبا و هم پربار است، مملو از مزارع کوچک کاشته شده با انواع وراثت که دارای زمین منحصر به فردی هستند. بازدید از دهانه حباب الزامی است و گردشگران از سراسر جهان هر سال از این مسیر بالا می‌روند تا به عمق آن نگاه کنند.

افراد ماجراجویِ بسیاری از سال 1600 میلادی در حال صعود به دامنه کوه وزوویوس هستند، زیرا این دهانه یکی از “عجیب‌ترین” توقف ها در تور بزرگ محسوب می‌شد و گردشگران را از شمال اروپا که هرگز آتشفشان ندیده بودند به خود جلب کرد.

بین قرون 18 و 19، ویران‌ های پمپئی در امتداد رودخانه به طور تصادفی کشف شد و سفر به پمپئی-وزوویوس نیز به یک جاذبه فرهنگی تبدیل شد. بسیاری از مسافرانی که به شهر کشف شده کشیده شده بودند نیز می‌خواستند آتشفشانی را که آن را نابود کرده بود را ببینند و گشت‌وگذار در دامنه کوه برای آن‌ها بسیار جذاب بود.

از قرن 18 تا امروز، پیاده‌روی در کوه وزوو یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها در این منطقه است. رصدخانه آتشفشانی، که در سال 1841 تأسیس شد و انجمن رسمی راهنمای کوهستان، که در سال 1855 تأسیس شد، دارای راهنماهای متخصص هستند که می‌توانند گردشگران را تا آخرین قسمت مسیر کوه همراهی کنند.

هنوز هم پرطرفدارترین مسیر در بین بازدیدکنندگان، مسیری است که در بلندترین قسمت مخروط تا لبه دهانه حفره حرکت می‌کند، کششی که کار چندان دشواری نیست، هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد و نیازی به تجربه پیاده روی ندارد. مسیر حدود 4 کیلومتر بالا است، با تغییر ارتفاع در حدود 140 متر و شیب متوسط ​​14. این مسیر از سطح دریا به 1170 متر می‌رسد.

اتوبوس‌هایی وجود دارد که از شیب پایین کوه وزوویوس بالا می‌روند و در دفتر بلیط در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا متوقف می‌شوند. این مسیر از اینجا آغاز می‌شود و نمایی از پارک وزوویوس مشرف به ذخیره تیرون، خلیج ناپل و دشت کامپانیا ارائه می‌دهد. این مسیر را با نمای خیره کننده از کل خلیج ناپل، ویرانه‌های پمپئی و کوه‌های آپنین در مولیز و ابروزو به حاشیه دهانه بروید.

رسیدن به کوه وزوویوس

می‌توانید با ماشین یا با یکی از خدمات اتوبوس از پمپئی یا هرکولانوم به پارک ملی کوه وزوویوس برسید. اگر قصد سفر با ماشین دارید، از بزرگراه A3 ناپولی-سالرنو به سمت خروجی توره‌دل‌گرکو بروید و علائم وسوویو را دنبال کنید. در ارتفاع 800 متری از سطح دریا، یک پارکینگ بدون کارکنان وجود دارد که هزینه پارک در آن 5 یورو برای تمام روز است. رفت‌وآمد به دفتر بلیط از اینجا انجام می‌شود و هزینه رفت‌وبرگشت 2 یورو (رایگان برای کودکان) دارد. ما پیشنهاد می‌کنیم از شاتل استفاده کنید زیرا صعود سختی از محل پارک به دفتر بلیط است و بهتر است انرژی خود را برای مسیر ذخیره کنید!

با وسایل نقلیه عمومی ، می توانید از اتوبوس یا شاتل استفاده کنید. هزینه رفت‌وبرگشت اتوبوس‌ها و شاتل‌ها حدود 22 یورو است (ورودی پارک شامل می‌شود) و شما را مستقیماً به دفتر بلیط می‌برد که حدود 200 متر زیر سر پیاده رو برای دهانه آتشفشان قرار دارد. همچنین مسیرهای اتوبوس EAV بین پمپئی و کوه وزوویوس هر 50 دقیقه وجود دارد.

ساعات و روزهای بازدید از دهانه کوه وزوویوس در سراسر سال؛

  • ژانویه، فوریه، نوامبر، دسامبر:  همه روزه از ساعت 9 صبح تا 3 بعد از ظهر
  • مارس و اکتبر: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر
  • آوریل، مه، ژوئن، سپتامبر: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر
  • جولای و آگوست: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر

با وجود شرایط جوی نامساعد یا شرایط پیش بینی نشده ، مسیر تا دهانه آتشفشان در تمام طول سال ، از جمله روزهای یکشنبه و تعطیلات باز است.

قیمت بلیط برای بازدید از دهانه کوه وزوویوس؛

  • بزرگسالان: 10 یورو
  • کودکان: 8 یورو
  • برای کودکان قد کوتاه‌تر از 120 متر، معلول و یا همراه رایگان می‌باشد.

 

منبع: www.visitpompeiivesuvius.com