تورترکیه ویژه برای خرید به گودتور مراجعه کنید

قلـعـــه هـوشــاپ

وانقلعه هوشاپ یک استحکامات باشکوه و جاذبه اصلی گردشگری روستای گوزلسو در نزدیکی وان در شرق ترکیه است. قلعه به‌طور چشم‌گیری بر فراز جاده‌ای که وان و هاکاری را به هم وصل می‌کند، اخیراً بازسازی شده است و اگر بتوانید توجه متولی را که می‌تواند دروازه‌های آن را باز کند، جلب کنید، اکنون می‌توانید از آن بازدید کنید. نام این قلعه در زبان کردی Kela Xoşabê و به معنی قلعه زیبای آبی است. این نام در نام ترکی روستا منعکس شده است زیرا گوزلسو نیز به معنای آب زیبا است. طبیعتاً هر دو نام از رودخانه ای که در نزدیکی جریان دارد آمده است.

مروری بر تاریخچه

اگرچه این قلعه از نظر استانداردهای محلی چندان قدیمی نیست، زیرا قدمت آن به اواسط قرن هفدهم باز می گردد، تقریباً به طور قطع در محل قلعه باستانی اورارتویی بنا شده است. به گفته مهدی تاپ، تاریخچه هوشاپ به پادشاهی اورارتو برمی‌گردد، زمانی که یک دژ نظامی بود و در تقاطع دو جاده استراتژیک قرار داشت. این منطقه بعداً توسط ایرانیان فتح شد و سپس توسط ارتش مقدونی اسکندر مقدونی کنترل شد. جانشینی معمول امپراتوری های سلوکی، روم و بیزانس به دنبال داشت. در دوره قرون وسطی، هوشاپ بخشی از پادشاهی واسپوراکان، بزرگ‌ترین استان ارمنستان بزرگ بود که بعداً به یک پادشاهی مستقل تبدیل شد که در اطراف دریاچه وان قرار داشت.

حکومت ترک‌ها، بر این منطقه با آمدن سلجوقیان در اواسط قرن یازدهم آغاز شد. پس از یک دوره تسلط ایلخانیان در قرن سیزدهم، هوشاپ به دست قبیله کارا کویونلو درآمد. این ترکمن‌های گوسفند سیاه، همان‌طور که این ترجمه تحت اللفظی نام آن هاست، یک فدراسیون قبایل ترک مسلمان اوغوز بودند. آن‌ها بر منطقه شامل آذربایجان امروزی، ارمنستان، شمال غربی ایران، شرق ترکیه و شمال شرق عراق تسلط داشتند. یکی از فرمانروایان آن‌ها، معروف به کارا یوسف، در آغاز قرن پانزدهم، منطقه هوشاپ را به یک قبیله کرد محمودی پیشنهاد داد. آن ها امارت خود را تأسیس کردند که به طور رسمی به کارا کویونلو وابسته بودند. هنگامی که دولت کارا کویونلو در نیمه دوم قرن پانزدهم فروپاشید، محمودی‌ها به حکومت خود بر هوشاپ، تحت حکومت قبیله آک کویونلو (گوسفند سفید) و بعداً تحت سلسله صفویه ایران ادامه دادند.

در طول جنگ عثمانی و صفوی که بین سال‌های 1532 تا 1555 درگیر شد، محمودی‌ها از عثمانی‌ها حمایت کردند و در نتیجه امتیازات متعددی به دست آوردند. آن‌ها به حکومت نیمه مستقل خود در هوشاپ ادامه دادند و قلعه باشکوهی را که امروزه قابل مشاهده است برپا کردند. این قلعه توسط ساری سلیمان محمودی، رئیس قبیله محمودی، در سال 1643 ساخته شد. بیگ های محمودی تا قرن نوزدهم از قلعه به خوبی استفاده کردند تا اینکه اصلاحات تنظیمات اداره استانی امپراتوری عثمانی را سازماندهی مجدد کرد.

قلعه هوشاپ را گاهی قلعه محمودی یا قلعه نارین نیز می نامند که آخرین عبارت از قضا به معنای قلعه ظریف است. مهم‌ترین بنای تاریخی است که توسط محمودیان برپا شده است. اگرچه کتیبه پرآذین بر روی دروازه اصلی تاریخ برپایی آن را سال 1643 نشان می‌دهد، اما شواهدی وجود دارد که پیش از این وجود داشته است و تنها توسط ساری سلیمان بازسازی شده است. در مقاله خود که به قلعه اختصاص داده شده است، محمد تاپ اشاره می‌کند که اشاره به کله محمودی توسط ماتراکچی ناسوح (Matrakçı Nasuh) در اواسط قرن شانزدهم انجام شده است.

ماتراکچی ناسوح، با اصالت بوسنیایی، یک دولتمرد امپراتوری عثمانی، و همچنین یک دانشمند، معلم، مورخ، نقشه‌بردار، استاد شمشیر، دریانورد و مخترع بود. او به عنوان یک مینیاتوریست چهار جلد مینیاتور تاریخی خلق کرد که یکی از آنها به نام فتح نامه کارابوغدان به جنگ سلیمان باشکوه علیه صفویان می پردازد. وی اشاره کرد که در راه بازگشت از لشکرکشی پارسیان با کله محمودی مواجه شده است.

یکی دیگر از منابع تاریخی مربوط به قلعه، اولیا چلبی همه جا حاضر است که در مدت چهل سال به قلمرو امپراتوری عثمانی و سرزمین‌های مجاور سفر کرده است. او تجربیات خود را در سفرنامه ای به نام سیاحت نامه به ثبت رساند. اولیا چلبی در سال 1650 از هوشاپ بازدید کرد و شرح مفصلی از قلعه به جای گذاشت: “بر صخره ای مرتفع با رودخانه هوشاپ در غرب است. اطراف آن را دیوارهای کم ارتفاعی با چهل سنگر و دو ورودی اما بدون خندق احاطه کرده است.”  «شامل هشتصد خانه، یک حن، یک حمام و چندین مغازه است.»

قلعه هوشاپ حداقل دو بار آسیب دیده

برای اولین بار در طول محاصره عثمانی بیلربیی وان در دهه 1650 و برای بار دوم در سال 1839، در هنگام تحمیل فرمان گولهانه. این قانون، قانونی کشاورزی مالیاتی را لغو کرد و سیستم ارزن را که در آن جوامع مبتنی بر مذهبی به طور مستقل عمل می‌کردند حذف کرد.

تحقیقات باستان شناسی

این قلعه اولین بار بین سال‌های 1970 تا 1973 و در سال 1986 توسط وزارت فرهنگ ترکیه بازسازی شد. برنامه جدید حفاری، مرمت و حفاظت برای قلعه در سال 2007 توسط دانشگاه صدمین سالگرد وان (Van Yüzüncü Yıl)آغاز شد. سرپرست پروژه محمد تاپ بود. وی محل قرار گرفتن قلعه را این‌گونه توصیف کرد: «هوشاپ در 60 کیلومتری وان روستای کوچکی که دارای قلعه، مدرسه، پل، خان است.

و مقبره […] قلعه از دو قسمت درونی و بیرونی تشکیل شده است. در قسمت داخلی حرمسرا، تنور، آلاچیق، مسجد، باگنیو، آب انبار وجود دارد. علاوه بر این، در اصلی آهنی و نقش برجسته شیر ضلع بالایی از عناصر مهم قلعه هستند.» کار کاوش تا سال 2016 ادامه یافت. در نتیجه، سازه‌های بسیاری از جمله یک حمام بزرگ و همچنین سرامیک‌ها و قطعات معماری کشف شد.

تماشای قلعه هوشاپ

این قلعه از انبارهای بیرونی و درونی تشکیل شده است. محوطه بیرونی با خطی از دیوارها احاطه شده بود و قطعات آن‌ها هنوز در شرق و شمال به عنوان خط مشخصی از دفاع از خشت و گل دیده می‌شود. قلعه علاوه بر این توسط نهر گوزلسو محافظت می‌شد که در امتداد محیط غربی و جنوبی آن جریان داشت. سه سنگر از چهل سنگ اصلی هنوز باقی مانده است، اما محل دروازه‌های شرقی و غربی ناشناخته باقی مانده است. امروزه ده ها خانه و یک مسجد به تازگی بازسازی شده به نام کله کامی در محوطه بیرونی وجود دارد.

در ادامه جاده‌ای که سربالایی دارد، بازدیدکنندگان به دروازه اصلی انبار داخلی می‌رسند. در یک برج گرد با شکوه قرار گرفته است. این برج ورودی 26 متر قطر دارد و ضخامت دیوارهای آن چهار متر است. درها در داخل یک قاب قوسی قرار گرفته‌اند که با نقش برجسته‌های دو شیر تزئین شده و در دو طرف یک قطره اشکی چند رنگ ایستاده است. در زیر آن‌ها کتیبه‌ای با سنگ بازالت سیاه حکاکی شده است که به فارسی از برپایی قلعه خبر می دهد. کتیبه در قاب مقرنس کاری و کابلی تنظیم شده است.

از دروازه، تونلی به داخل قلعه منتهی می‌شود. نگهدارنده داخلی روی دماغه سنگی قرار دارد که به شدت به سمت جنوب شرقی کاهش می‌یابد. این قلعه در امتداد محور شرقی-غربی قرار گرفته است. این قلعه با دیوارهای بلند دفاعی با سنگرها و با دیوار اضافی در امتداد ضلع شرقی احاطه شده بود. فضای داخلی از سه حیاط دیواری در دو سطح تشکیل شده است. سطح پایین‌تر، که از طریق ورودی اصلی قابل دسترسی بود، وظایف نظامی را ایفا می‌کرد زیرا اتاق های نگهبانی را در خود جای داده بود. سطح بالاتر و در جنوب، کیوسک مشاهده، محله زنان (حرمسرا) و محله مردان (سلاملیک) را در خود جای داده است.

کیوسک مشاهده به احتمال زیاد مرکز اداری قلعه بوده است. در گوشه جنوب شرقی واقع شده است. این بنا دارای سه طبقه بوده و بر روی پلانی مستطیل شکل ساخته شده است. فقط پایین‌ترین سطح در وضعیت خوبی به همراه یک حمام و اتاق خدمتکاران حفظ شد. طبقات بالا فرو ریخت و فقط دیوارهای جانبی باقی ماند. دیوار جنوبی با پایه‌های دو نیمه استوانه‌ای، دیوار شرقی برج دیدبانی و دیوار غربی دارای دودکش سیستم گرمایش کیوسک است.

حرمسرا در شمال کیوسک قرار دارد. از دو قسمت تشکیل شده و احتمالاً دو طبقه بوده و با سقف چوبی تخت پوشیده شده است. برخی از پنجره ها و طاقچه‌های کمد همچنان در این قسمت دیده می شوند. سلملیک در پایین‌ترین قسمت قلعه قرار دارد.

دو بخش داشت: یک سالن و یک اتاق، و یک مسجد کوچک در نزدیکی آن قرار داشت و آن را از اتاق زنان جدا می کرد.

در نهایت، انبار داخلی نیز دارای یک سیاهچال است که نقش یک زندان را بازی می‌کرد. در زیر حرمسرا قرار دارد. سایر اتاق های شناسایی شده نانوایی، آب انبار و انبارها بودند.

نکات بازدید کننده

در زمان شکوه خود، این قلعه بیش از یکصد اتاق داشت، اما امروزه تنها برخی از بخش‌های این بنا برای بازدیدکنندگان باز است. هیچ تابلوی اطلاعاتی در داخل قلعه وجود ندارد، بنابراین بازدیدکنندگان در مورد شناسایی ساختمان‌های خاص به تخیل و حدس زدن خود رها می‌شوند. هیچ ساعت رسمی کار وجود ندارد، اما یک متولی وجود دارد که با پرداخت هزینه‌ای نامشخص دروازه را باز می کند.

رسیدن به آنجا

قلعه هوشاپ درست در شمال مسیر D975 قرار دارد و وان (73 کیلومتری شمال غربی) را به هاکاری (145 کیلومتری جنوب) متصل می‌کند. در مسیر وان به هوشاپ، خرابه‌های اورارتویی در چاووش تپه وجود دارد.

همچنین مینی‌بوس‌هایی به هوشاپ از وان وجود دارد، اما مطمئن شوید که می‌توانید قبل از شب سوار آن شوید.

 

منبع: turkisharchaeonews.net