تورترکیه ویژه برای خرید به گودتور مراجعه کنید

قلـعـــه وان

درباره قلعه وان

قلعه وان یک قلعه عصر آهن بود که اکنون به صورت خرابه‌ای خیره‌کننده بر روی صخره‌ها در غرب شهر مدرن وان قرار دارد. این بنا به عنوان بخشی از پادشاهی اورارتو در قرن نهم قبل از میلاد ساخته شد. با سقوط این پادشاهی در قرن هفتم قبل از میلاد، قلعه وان به تصرف آشوری‌ها درآمد.

مکان قلعه وان نشانه‌های این دو تمدن و همچنین تمدن‌های دیگر مانند امپراتوری عثمانی را دارد. به ویژه، بقایای مسجدی در آن قرار دارد که سلطان عثمانی، سلیمان باشکوه (1494-1566) ساخته است.

20 متر بالاتر از سطح زمین کتیبه‌ای حکاکی شده است که بر روی دو نسل از پادشاهان حک شده است. شاه داریوش در ابتدا طاقچه را تراشید و سنگ را صاف گذاشت بعدها خورشید خشایارشا کتیبه خود را به 3 زبان پارسی باستان، بابلی و ایلامی نوشت. آنچه این کتیبه را منحصربه‌فرد می‌کند تنها کتیبه سلطنتی هخامنشی در خارج از ایران است.

تاریخچه قلعه وان

قلعه وان بر روی صخره‌ای مرتفع مشرف به دشت در ساحل دریاچه وان که در فاصله‌ای از مرکز شهر قرار دارد، توسط تمدن باستانی، پادشاهی اورارتو، بین قرن 9 و 7 قبل از میلاد ساخته شده است. وان برای مدت طولانی پایتخت ایالت اورارتو با نام توشپا بود که توسط پسر پادشاه اورارتویی لوتوپری، پادشاه ساردوری اول ساخته شد. در زمان سردوری یکم، حکومت‌ها و قبایل فئودالی اطراف گرد هم آمدند و پایتختی به نام توسپا در محل وان کنونی ایجاد شد. این بنا از دو نوع مصالح ساخته شده است که سطوح پایینی آن از بازالت غیر ملات‌کاری شده ساخته شده است، هر چند که بقیه با آجر گلی معمولی و فروتن‌تر ساخته شده است.

قلعه وان که محل استقرار اورارتوی‌ها تا عثمانی‌ها بود به دیوارهای دژ داخلی، دو دروازه ورودی، اسلحه خانه، انبار، برج ها و مسجد سلیمان که اولین اثر اسلامی در وان است افزوده شد. دیوارهای اصلی، سنگرها و برج‌هایی که تکیه می‌دهند از سنگ قلوه سنگ، آجر گل و مصالح سنگی تراش خورده ساخته شده‌اند. این دیوارها و استحکامات شبح قلعه را از شمال تشکیل می‌دهند. در دوره عثمانی، این قلعه صرفاً برای اهداف نظامی استفاده می‌شد. شهر اصلی در جنوب قلعه ایجاد شده است.

تاریخ قلعه وان بسیار فراتر از سقوط اورارتو است. این قلعه توسط ایرانیان هخامنشی فتح شد، سپس توسط ارامنه باستان و سپس توسط پادشاهی‌های مختلف ایرانی و رومی مورد استفاده قرار گرفت. اعراب بعداً و ترکان سلجوقی نیز بر آن مسلط شدند. این قلعه توسط تامرلن تا حد زیادی ویران شد اما بعداً توسط عثمانی‌ها بازسازی شد. حتی روس‌ها برای مدت کوتاهی این قلعه را در قرن بیستم اشغال کردند.

بیشتر دیوارهایی که امروزه باقی ماندهاند در دوران عثمانی ساخته شدهاند.

قلعه وان امروز

در پای قلعه وان، موزه فعلی وان در بهار سال 2020 پس از آسیب دیدن موزه اصلی در زلزله‌های سال 2011 افتتاح شد. این موزه به تاریخ، باستان شناسی و قوم‌نگاری استان وان به طور کلی با تمرکز بر تمدن اورارتویی می‌پردازد. نمایشگاه‌های اورارتویی شامل جواهرات نفیس طلا و مجموعه‌ای از کمربندهای برنزی، کلاه ایمنی، زره اسب و مجسمه‌های سفالی است.

این موزه همچنین بازدیدکنندگان را با قلعه‌ها و معابد مختلف اورارتویی که در سرتاسر منطقه ایجاد شده‌اند، آشنا می‌کند. این شامل نمایش‌هایی از قلعه‌های مجاور مانند آیانیس به همراه مدل‌هایی از چاووش‌تپه است. همچنین حکاکی‌های متعددی از خدایان از پانتئون وسیع اورارتو وجود دارد.

رسیدن به قلعه وان

این قلعه در 3 کیلومتری غرب مرکز وان مدرن واقع شده است. در امتداد خیابان‌های ملن و سنبل پیاده‌روی کنید یا رانندگی کنید تا به ورودی آن، در غربی‌ترین نقطه قلعه برسید.

از مرکز شهر وان به سمت قلعه یک مینی بوس “کاله(قلعه)” وجود دارد. در خیابان اسکله، نزدیک مسجد حضرت عمر توقف می‌کند.

بلیط ورودی به موزه 10 لیر است.

منبع: www.historyhit.com