تورترکیه ویژه برای خرید به گودتور مراجعه کنید

10 پارک زیبایِ شهر استانبول

بهترین پارک‌های استانبول در کجا قرار دارند؟

معرفی بهترین پارک‌های استانبول

استانبول یک شهر شلوغ است، بنابراین زمانی که سر و صدای دائمی ترافیک شروع به از بین بردن شما می کند، یکی از بهترین کارهایی که باید انجام دهید این است که در یکی از پارک های شهر استراحت کنید. اگر از جاذبه‌های گردشگری و بناهای تاریخی زیادی در میان منطقه تاریخی استانبول قدیمی (سلطان احمد و محله‌های اطراف آن بازدید می‌کنید)، یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید و راحت‌ترین مکان برای استراحت، پارک گولهانه است.

با این حال، در خارج از مرکز شهر، چندین پارک بزرگ دیگر خواهید یافت. برخی مانند پارک یلدیز و اِمیرگان (خارج از مرکز شهری) نیز دارای ارتباطات تاریخی هستند، که زمانی ملک خصوصی کاخ های بزرگ در دوران عثمانی بوده است.

امروزه ورود به تمامی پارک‌های استانبول رایگان است. پیک نیک آخر هفته یکی از بهترین کارهایی است که برای مردم محلی استانبول در ماه های تابستان انجام می‌شود، بنابراین بسیاری از آنها مناطق مخصوص پیک نیک را پیدا خواهید کرد. امکانات مناسب خانواده مانند زمین بازی کودکان نیز رایج است.

برخی از مناطق سبز، از جمله تپه پیر لوتی و تپه چاملیکا، به طور رسمی پارک نیستند، اما بخش‌هایی از مناطق سبز در داخل شهر هستند. آن‌ها مکان‌های بسیار محبوبی هستند که می‌توانید برای قدم زدن و تماشای مناظر شهر از بالای تپه‌ها، به‌ویژه هنگام غروب آفتاب، از آن دیدن کنید.

با لیست ما از بهترین پارک های استانبول، دریابید که کدام پارک ها را به بازدید از شهر خود اضافه کنید.

توجه: برخی از مشاغل ممکن است به دلیل مسائل بهداشتی و ایمنی جهانی اخیر به طور موقت تعطیل شوند.

1. پارک گولهانه

گولهانه معروف‎‌ترین پارک استانبول و فضای سبز شهر است که بیشتر گردشگران از آن بازدید می‌کنند. کل این منطقه باغ‌های خصوصی کاخ توپکاپی بود که در دوران عثمانی به روی همه به جز سلطان و اعضای دربار سلطنتی او بسته بود. امروزه این محوطه خانه هر دو کاخ و موزه باستان‌شناسی استانبول و همچنین دو موزه کوچک دیگر است: موزه علم و فناوری استانبول در اسلام و موزه ادبیات احمد حمدی تانپینار. این پارک به خودی خود قطعه ای بسیار خوشایند از طبیعت در مرکز تاریخی استانبول است که مملو از گلزارهای رسمی و حوضچه های بین مسیرهای پر پیچ و خم درختان است.

در بهار به این پارک زیبا بروید تا نمایشگاه‌های معروف لاله‌های پارک را ببینید. جشنواره سالانه لاله استانبول به طور رسمی تا ماه آوریل ادامه دارد، اما بسته به آب و هوا، می‌توانید گل‌های لاله‌ها را از اواخر مارس ببینید.

2. پارک ماچکا

یکی از محبوب‌ترین پارک‌های استانبول است که در آخر هفته‌های آفتابی ماچکا (نام کامل: Maçka Demokrasi Parkı) همیشه مملو از خانواده‌های پیک‌نیک، سگ‌گردان و افرادی است که در حال قدم زدن و دویدن هستند. این پارک که یک فضای سبز خوش‌آمد در مرکز شهر است، هنوز دارای مناطق ایستاده از انبوه درختان از جمله درختان لیندن، شاه بلوط، بلوط، چنار، زبان گنجشک، توسکا و گردو است.

مسیرهایی که از میان پارک منتهی می‌شوند به زمین‌های بازی کودکان، باغ‌هایی که به طور رسمی ساخته شده‌اند، چمن‌هایی برای پیک‌نیک‌ها و حوض‌های دست‌ساز منتهی می‌شوند. همچنین مناطقی با تجهیزات ورزشی (یک جزء بسیار رایج در بسیاری از پارک های ترکیه) وجود دارد. اگر می‌خواهید منظره‌ای از بالای سر پارک داشته باشید، روی تله‌کابین (به نام Maçka-Taşkışla Teleferik) که از غرب به شرق بر روی محوطه مرکزی پارک می‌گذرد، بروید.

دسترسی به ایستگاه تله کابین ماچکا از سمت شرقی پارک انجام می شود. این تله کابین برای دانشجویان و کارکنان دانشگاه فنی استانبول که دارای پردیس هایی در دو طرف پارک ماچکا است، ساخته شده و بیشتر از آن استفاده می شود.

پایین ترین نقطه پارک ماچکا درست در شمال غربی کاخ دولما باغچه قرار دارد و به راحتی با بازدید از کاخ ترکیب می شود. برای رسیدن به هر دو، نزدیکترین ایستگاه تراموا کاباتاس است.

3. پارک یلدیز

پارک یلدیز زمانی شکارگاه خصوصی سلطان و بخشی از محوطه کاخ یلدیز بود که به عنوان اقامتگاه اصلی سلطان عبدالحمید دوم (حکومت 1909-1876) مورد استفاده قرار می‌گرفت، به جز دربار سلطنتی. این پارک که از دامنه تپه تا کاخ چیراغان (که در حال حاضر یک هتل مجلل است) امتداد داردو به عنوان یکی از بزرگترین فضاهای سبز شهر، در تعطیلات آخر هفته بسیار محبوب است.

برخی از مناطق کوچک پارک همچنان جنگل های انبوه با درختان بلوط، کاج، سرخدار و زبان گنجشک در میان گونه‌های درختی موجود در اینجا هستند. مجموعه‌ای از مسیرهای پیاده‌روی از تپه بالا و پایین می‌روند، از میان پارک می‌گذرند و به دریاچه‌ای مصنوعی، مناطق پیک‌نیک و رستوران‌های پارک منتهی می‌شوند. امکانات داخل پارک برای خانواده ها عالی است، با زمین های بازی کودکان مختلف که در داخل محوطه پراکنده شده اند. برای دوندگان، یک مسیر اختصاصی برای دویدن وجود دارد.

  • برای دیدنی ترین سفر به اینجا، با کشتی به بشیکتاش بروید و در آنجا پیاده شوید.

4. پارک سلطان احمد

پارک بزرگ سلطان احمد بین معروف‌ترین بناهای تاریخی استانبول، مسجد سلطان احمد (که بیشتر به عنوان مسجد آبی شناخته می شود) و هیپودروم در انتهای جنوبی پارک، و ایاصوفیه (آیا صوفیه) که شمال را مشخص می کند، قرار دارد. جای تعجب نیست که این منطقه همیشه شلوغ است با بازدیدکنندگانی که از گنبدها و مناره های مسجد آبی و ایاصوفیه عکس می گیرند.

باغ‌های کوچکی که به‌طور رسمی کاشته شده‌اند، بین میدان‌های آسفالت‌شده قرار دارند، در حالی که یک فواره در میانه‌راه پارک قرار دارد. در طول فستیوال لاله های استانبول در بهار، باغ های اینجا غوغایی از شکوفه های لاله است.

5. تپه پیر لوتی

این تپه جنگلی در ایوپ که با گورستان‌های تاریخی در هم آمیخته است، اگرچه در واقع یک پارک نیست، یک فضای سبز بزرگ با یکی از معروف‌ترین مناظر آبراه استانبول از قله است.

مسیری که به خوبی از آن مراقبت شده است، از میان گورستان های ایوپ، که نه تنها یکی از بزرگترین، بلکه قدیمی‌ترین گورستان های استانبول است، تا بالای تپه پیچ خورده است. اگر احساس نمی‌کنید که به ورزش نیاز ندارید، در عوض با تله‌کابین از روی دامنه تپه، به سمت بالا بروید.

در بالای آن، چشم‌انداز معروف شاخ طلایی استانبول قرار دارد که پس از غروب آفتاب، با تمام چراغ‌های شهر که در طول روز چشمک می‌زنند، چشمگیر است. منطقه کافه اینجا بین مردم محلی که برای نوشیدن چای، استراحت و تماشای مناظر می آیند بسیار محبوب است.

  • این تپه به افتخار نویسنده فرانسوی پیر لوتی که در دهه 1870 در ایوپ زندگی می کرد نامگذاری شده است.

 

برای رسیدن به تپه پیر لوتی، از خط تراموا جدید استفاده کنید که از ایستگاه تراموا سیبالی (درست در شمال پل آتاتورک) می‌رود و در ایستگاه تراموای ایوپسلطان پیاده شوید. برای برخی از مناظر تاریخی قبل از بالا رفتن از تپه، از قبل از مسجد سلطان ایوپ در پایه تپه دیدن کنید. این مکان مقدس‌ترین مکان در استانبول است.

اگرچه مسجد فعلی در اینجا در قرن نوزدهم ساخته شده است، اولین مسجد در این مکان توسط محمد فاتح در قرن پانزدهم ساخته شد. این مکان مقبره ابو ایوب الانصاری، یکی از یاران پیامبر اسلام است که در طول حمله نافرجام اعراب به قسطنطنیه بیزانس در قرن هفتم در اینجا درگذشت.

6. پارک امیرگان

خارج از منطقه شهری استانبول، در سمت اروپایی سواحل بسفر (18 کیلومتری شمال مرکز استانبول)، پارک اِمیرگان قطعه وسیعی از فضای سبز است که هم جنگل‌ها و هم باغ‌های رسمی را در خود جای داده است که آرامشی را از شلوغی شهر فراهم می‌کند.

سفر به اینجا به ویژه در فصل بهار ارزشمند است، زیرا پارک امیرگان یکی از کانون های اصلی جشنواره لاله‌های استانبول است و در طول ماه آوریل، باغ‌های رسمی آن در بخش مرکزی پارک پر از لاله‌های چند رنگ خیره‌کننده است، نمایش می دهد.

پارک امیرگان، زمانی متعلق به خدیو اسماعیل مصری (حکومت 1863-1879) بود که توسط بریتانیا و عثمانی از مصر خلع شد اما اجازه داده شد تا پایان عمر خود را در تبعید در این‌جا بگذراند.

این پارک (که 325000 متر مربع مساحت دارد) مکانی پرتحرک است، با ساختمان‌های آلاچیق قرن نوزدهمی که اکنون کافه‌ها و رستوران‌ها، چمن‌زار برای پیک‌نیک‌ها، تجهیزات زمین بازی کودکان، یک دریاچه بزرگ در مرکز، و مجموعه وسیعی از مسیرهای پرپیچ‌وخم را در خود جای داده است. پوشاندن محوطه از نقاط مختلف مناظر عالی بر فراز تنگه بسفر وجود دارد.

از مرکز استانبول اتوبوس‌های منظمی بین تقسیم و امیرگان وجود دارد و همچنین می‌توانید از اِمین‌اونو به امیرگان کشتی بگیرید.

7. باغ ناکاش تپه

یکی از جدیدترین مناطق پارک استانبول، ناکاش تپه، در سواحل آسیایی استانبول، به گونه‌ای طراحی شده است که برای خانواده‌ها فعالیت‌های زیادی را برای یک روز در پارک ارائه دهد. اگر بخواهید به سادگی از مناظر دیدن کنید، پارک مسیرها و تراس‌هایی دارد که به خوبی چیده شده‌اند. همچنین مناطقی وجود دارد که به طور خاص به کودکان اختصاص داده شده است، با تجهیزات زمین بازی و یک پارک ماجراجویی که شامل یک زیپ لاین است. مناطق خاصی در داخل پارک، زیر سایه درختان، برای پیک نیک ها طراحی شده‌اند تا به راحتی از آن استفاده کنند، و همچنین اگر نمی‌خواهید غذای خود را بیاورید، یک کافه در محل وجود دارد.

با اتوبوس معمولی از اُسکودار می‌توان به ناکاش تپه رسید.

8. تپه چاملیکا

اگر به دنبال منظره‌ای معاصر با تنگه بُسفر، پراکندگی شهر، و بلندی‌های بلند در دوردست هستید، چاملیکا بهترین مکان است. این پارک بالای تپه که در ارتفاع ۲۶۸ متری قرار دارد، به‌خاطر تراس‌هایش که عکس‌های پانوراما از شهر ارائه می‌دهند، محبوب است، علی‌رغم این واقعیت که موقعیت آن باعث می‌شود که مناظر نمادین مملو از مناره‌های افق استانبول را بسیار دور کند.

برج چاملیکا که اخیراً افتتاح شده و بحث‌برانگیز است بر روی تپه، نقطه دید بالاتری را برای عکاس‌ها ارائه می‌دهد، که از دو طبقه و دو رستورانش تا ۳۶۹ متر (بلندترین ساختمان شهر) بالا می‌رود.

مسلط بر ضلع شمالی تپه چاملیجا، مسجد مدرن (تکمیل شده در سال 2019) است که اکنون بزرگترین مسجد ترکیه است. بر اساس طراحی سنتی مسجد عثمانی، این مسجد گنجایش 63000 نمازگزار را دارد.

9. پارک اوتاغ‌تپه فاتح

خارج از منطقه شهری استانبول (27 کیلومتری شمال شرقی شهر مرکزی)، پارک اوتاغ‌تپه فاتح برخی از چشم‌اندازهای چشم‌گیر منطقه بُسفر را ارائه می‌دهد. این پارک در ساحل آسیایی بسفر، درست در جنوب پل فاتح محمت سلطان قرار دارد، و این پل بر مناظر تسلط دارد در حالی که پل شهید 15 جولای نیز در فاصله دور به سمت جنوب قابل مشاهده است.

مسیرهای پیاده‌روی زیادی برای کاوش وجود دارد، از کنار حوض‌های پر پیچ و خم می‌روید و مناطقی با انبوه درختان را می‌پیچید، اما پارک اوتاغ‌تپه فاتح عمداً به عنوان یک منطقه طبیعی و بدون امکانات نگهداری می‌شود، بنابراین کافه و رستورانی در داخل محوطه پارک وجود ندارد و پیک‌نیک وجود ندارد و در چمن‌زار نیز ممنوع است.

10. پارک سراچانه

این در واقع سه پارک کوچک است که توسط تقاطع‌های جاده‌ای اصلی آتاتورک بولواری و خیابان فوزی پاشا از هم جدا شده‌اند. بخش شرقی «پارک ساراچان» است، فضای سبزی پر از درخت که در میان سگ‌گردان‌ها و دونده‌های محلی محبوب است و مکان‌های زمین بازی کودکان به خوبی نگهداری می‌شود. لبه غربی پارک، در امتداد آتاتورک بولواری، با قنات والنس قرن چهارم هم مرز است، در حالی که در انتهای شرقی پارک، مسجد بورمالی متعلق به قرن شانزدهم قرار دارد. از بلوار آتاتورک عبور کنید تا وارد پارک یادبود فاتح شوید که در اطراف مجسمه ای به یاد مهمت فاتح قرار دارد.

هر دوی این پارک‌ها فضای نیمکت زیادی دارند و مکان‌های محبوبی برای خریداران و کارکنان اداری هستند که از خیابان‌های شلوغ مرزی استراحت می‌کنند.

از پارک یادبود فاتح، به سمت جنوب از طریق خیابان فوزی پاشا تا پارک باستان‌شناسی سراچانه، که شامل بقایای بنیادی کلیسای بیزانسی قرن پنجم پلی‌وکتوس است، بروید. از آن‌جایی که این بخش از پارک یک موزه در فضای باز است، هیچ امکانات تفریحی در اینجا وجود ندارد.

 

منبع: www.planetware.com