تورترکیه ویژه برای خرید به گودتور مراجعه کنید

11 مـکان باورنکــــردنـی کـه واقعــا وجــود دارنـــد!

۱. صخره آفرودیت (قبرس)

این یکی از معروف‌ترین نقاط پافوس، یک شهر ساحلی در قبرس است. همچنین به عنوان صخره آفرودیت شناخته می‌شود که به معنای “صخره یونانی” است. محبوبیت آن با اساطیر یونان و این باور که آفرودیت (الهه عشق، زیبایی، زایش و لذت) در اینجا متولد شده است، مرتبط است. این باور وجود دارد که شنا کردن در اطراف صخره آفرودیت یک زیبایی ابدی به ارمغان می‌آورد.

۲. هری راکس قدیمی (انگلیس)

این صخره‌ها که در حدود 10 کیلومتری جنوب پول و بورنموث قرار دارند، بیش از 60 میلیون سال قدمت دارند (قدمت آن به دوره کرتاسه می‌رسد). فرسایش ناشی از تاب خوردن مداوم دریا به این معنی است که این سازندهای گچی همیشه در حال تغییر هستند. در واقع، این فرسایش «همسر» پیر هری را از بین برده است، که تنها در هنگام جزر و مد به یک کنده تبدیل شده است. این مکان میراث جهانی یونسکو در انتهای ساحل ژوراسیک به سادگی تماشایی است.

۳. اولورو، با نام مستعار راک آیرز (استرالیا)

اگر بخواهید یک مکان دیدنی طبیعی در استرالیا را نام ببرید، هیچ کدام مشهورتر از صخره آیرز که به نام اولورو نیز شناخته می‌شود، وجود ندارد. این سازند صخره‌ای ماسه‌سنگ مقدس که در قلمرو شمالی (استرالیای مرکزی) قرار دارد، یکی از بزرگترین تک‌ساخت‌های جهان است که ارتفاع آن بیش از 318 متر (یا نزدیک به 1000 فوت) است. سفر در اطراف پایه سنگ حدود 9 کیلومتر خواهد بود.

۴. آربول دی پیدرا (بولیوی)

آربول دی پیدرا نمونه خیره‌کننده دیگری از فرسایش زمین شناسی است. در طی هزاران سال، بادهای قوی این سنگ‌های آتشفشانی را در پایه آن نازک کرده است. در دزیرتو سیلولی در بولیوی در ارتفاع حدود 4600 متری از سطح دریا قرار دارد، منحصر به فرد این صخره جدا شده در شباهت آن با درختی است که رشد کند.

۵. پل جاودانه کوه تای (چین)

صخره‌ای که تصور می‌شود مربوط به عصر یخبندان است، در کوه تای در استان شاندونگ چین از سه تخته سنگ بزرگ و چندین تخته سنگ کوچکتر تشکیل شده است. کوه تای یک کوه مقدس در چین است. شاید این ارتباط مقدس باعث شد که این سازند شگفت انگیز “پل جاودانه” نامیده شود.

۶. جزیره جیمز باند (تایلند)

کسانی که فیلم جیمز باند مردی با تفنگ طلایی را دیده‌اند، این صخره معروف در خلیج فانگ نگا تایلند را به یاد می‌آورند. این صخره آهکی ۲۰ متری (که قطر آن به سمت بالا افزایش می‌یابد) از سال ۱۹۸۱ بخشی از پارک ملی دریایی آئو فانگ نگا است که مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد. با این حال، برای جلوگیری از آسیب به این سازند آهکی افسانه ای، محدودیت ها از نزدیک شدن بیش از حد قایق‌ها جلوگیری می‌کند.

۷.  راک متعادل (کانادا)

به نظر می‌رسد که صخره متعادل کننده لانگ آیلند در دیگبی‌نک که هزاران سال پابرجاست، گرانش را به چالش می‌کشد. سنگ بازالت ستونی در برابر فرسایش ایستاده است و در ارتفاع حدود 9 متر ایستاده است. عدم پشتیبانی قابل مشاهده زیاد آن را به یک جاذبه طبیعی منحصر به فرد تبدیل می‌کند.

۸. هودوها در منطقه بیابانی (مکزیک)

یکی دیگر از صخره‌هایی که مدت‌ها گردشگران را به خود جذب کرده است، هودوس است که در منطقه‌ای به مساحت ۲۶ کیلومتر مربع در شمال غربی مکزیک گسترده شده است. (این سایت یک منطقه حفاظت شده اعلام شده است، زیرا تعداد زیادی فسیل در اینجا یافت شده است.) شکل منحصر به فرد هودوس به دلیل مقاومت متفاوت ماسه سنگ در برابر فرسایش است. با کمال تعجب، بالاترین قسمت (به نام سنگ کلاهک) معمولاً سخت‌ترین قسمت است و از بخش‌های نرم‌تر سنگ زیر محافظت می‌کند. اندازه هودوها که بیشتر در نواحی بیابانی خشک و گرم قرار دارند، از 5 فوت تا بیش از 100 فوت متغیر است. به طور مشابه، ساختار آن‌ها نیز تغییرات گسترده‌ای را در ترکیب معدنی نشان می‌دهد که بر رنگ و تراکم سنگ‌ها تأثیر می‌گذارد و در نتیجه لایه‌های مختلف قابل رویت ناشی از فرسایش ایجاد می‌شود.

۹.  آشیما، شیلین یونان (چین)

این سازند سنگ آهک بخشی از جنگل سنگی است که در حدود 400 کیلومتر مربع در شهرستان لونان (استان یوننان) جمهوری خلق چین گسترده شده است. تشکل‌های سنگی بی‌شماری در جنگل شکل‌های مختلفی دارند ( از ستون‌های بلند و کوهان شتر گرفته تا شکل‌های فیل ) ناشی از خشم طبیعت میلیون‌ها سال پیش. اعتقاد بر این است که قله آشیما تجسم آشیما، یک دختر هانی است و بسیار مورد احترام است.

۱۰. گذرگاه غول پیکر (ایرلند شمالی)

مکان میراث یونسکو که در شهرستان آنتریم در ایرلند شمالی واقع شده است، جاینتز کازوی نمایشی باشکوه از پیامدهای نوع خاصی از فعالیت‌های آتشفشانی است. این ستون‌های بازالتی به هم پیوسته که تعداد آن‌ها نزدیک به 40000 می‌باشد، در اثر سرد شدن سریع گدازه‌ای که از میان شکاف‌های کف اقیانوس رانده شده است، تشکیل می‌شوند. آنها عمدتاً شش ضلعی هستند و به قدری کامل هستند که این تصور را ایجاد می‌کنند که انسان ساخته شده اند. این سایت همچنان یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی در ایرلند شمالی است.

۱۱. صخره های نقاشی شده (تاسمانی)

علاقه‌مندان به دوره‌های زمین‌شناسی بدون شک از دیدن صخره‌های نقاشی شده جزیره ماریا در تاسمانی لذت خواهند برد. نفوذ آب‌های زیرزمینی از میان ماسه‌سنگ‌ها در میلیون‌ها سال پیش، ردپایی از اکسیدهای آهن را به جا گذاشت، بنابراین یک امتداد 100 متری از نقوش زیبا ایجاد کرد که تقریباً شبیه به رنگ‌آمیزی هستند.

هوازدگی کریستال‌ها اکنون الگوهای لانه زنبوری را تشکیل داده است، اما هنوز هم جادویی است. حیات وحش فراوان اطراف آن را به نقطه‌ای باورنکردنی تر برای گردشگران تبدیل می‌کند.