تورترکیه ویژه برای خرید به گودتور مراجعه کنید

تور دو مونت بلان – نقشه، سختی و همه آنچه که باید بدانید

تور دو مونت بلان یکی از معروف ترین ماجراجویی‌های کوهنوردی موجود در اروپا است. هنگامی که در مورد کوهنوردی صحبت می‌شود، بیشتر مردم به پیاده روی در نپال یا صعود به قله‌های بلندتر مانند کوه کلیمانجارو فکر می‌کنند. با این حال، گزینه‌هایی برای پیاده‌روی نزدیک‌تر به خانه وجود دارد. در این مقاله، تمام اطلاعاتی را که برای این ماجراجویی نیاز دارید، از سختی مسیرها، محل اقامت در طول مسیر، برنامه سفر توصیه شده برای پیاده‌روی‌های خودراهنمای تور دو مونت بلان، هزینه و غیره در اختیار شما قرار می‌دهیم!

تور دو مونت بلان، یکی از خیره‌کننده‌ترین توده های اروپا و یک ماجراجویی عالی برای کسانی که به دنبال طبیعت و هوای تازه هستند! از مناظر خیره‌کننده کوه و قله‌های پوشیده از برف گرفته تا شهرهای کوچک و دیدنی، این پیاده‌روی شما را بیشتر می‌خواهد! تمام آنچه را که باید در مورد این ماجراجویی پیاده روی اروپایی بدانید، بیابید.

تور دو مون بلان کجاست؟

این پیاده‌روی یکی از معروف‌ترین راهپیمایی‌های اروپاست و از 3 کشور فرانسه، ایتالیا و سوئیس عبور می‌کند. پیست معروف تور دو مونت بلان یک مسیر 170 کیلومتری است که توده مون بلان را احاطه کرده و 10 کیلومتر صعود/ فرود دارد. این مسیر بسته به مسیر و شرایط فیزیکی در 7 تا 11 روز تکمیل می‌شود.

تور دو مونت بلان دشواری و نقشه

همانطور که در بالا توضیح دادیم، مسیر Tour du Mont Blanc 170 کیلومتر طول دارد و بیش از 10 کیلومتر افزایش و ضرر عمودی دارد. این بدان معنی است که پیاده‌روی قطعا پیاده روی در پارک نیست. اگرچه تقریباً هر کسی می‌تواند مسیر را طی کند، اما اگر به این نوع فعالیت عادت ندارید یا به طور منظم ورزش نمی‌کنید، به احتمال زیاد از آن لذت زیادی نخواهید برد. برای این‌که تجربه خوبی داشته باشید و نهایت استفاده را از این ماجراجویی ببرید، توصیه می‌کنیم برای آن آماده شوید. می‌توانید از چند ماه قبل شروع کنید، از پله‌ها بالا بروید، روزانه پیاده‌روی کنید، و کفش‌های کوهنوردی و کوله‌پشتی خود را از قبل امتحان کنید. به یاد داشته باشید که حداقل به مدت یک هفته 6 تا 8 ساعت در روز پیاده روی خواهید داشت، هرگز چنین سفری را دست کم نگیرید. در تور دو مونت بلان پیاده روی های زیادی در سربالایی وجود دارد و همیشه آن را دوست نخواهید داشت!

اقامت در تور دو مونت بلان

گزینه های اقامت در تور دو مونت بلان بسیار متنوع است. در مسیر، در همه کشورها، کلبه های کوهستانی دنج یا پناهگاه هایی را خواهید یافت که در آن شب را بگذرانید. اکثر این کلبه‌ها گزینه‌های مقرون به صرفه‌تری را ارائه می‌دهند، که شامل خوابیدن با دیگر کوهنوردان در خوابگاه‌های مشترک و جایگزین‌های گران‌تر است، جایی که می‌توانید یک اتاق خصوصی داشته باشید. اگر می‌خواهید گزینه لوکس‌تری داشته باشید، می‌توانید در هتل‌های شهرهای نزدیک به مسیر بخوابید.

اکثر کلبه ها پانسیون نیم تخته را ارائه می دهند که شامل صبحانه و شام می شود. ما به شدت توصیه می کنیم این گزینه را انتخاب کنید. خوردن یک غذای گرم در کلبه نه تنها راهی عالی برای پایان دادن به یک روز طولانی پیاده روی است، بلکه چمدان شما را سبک تر می کند. حمل غذای خود در طول مسیر به معنای وزن اضافی بر روی کمر شما خواهد بود.

تور دو مون بلان و کووید-19

تور دو مونت بلان یک گزینه عالی برای اجتناب از اقامت در هتل‌های شلوغ در کشورهای ساحلی و فاصله گرفتن اجتماعی از دیگران است. اما بدیهی است که هنوز باید شب را در کلبه هایی بگذرانید که مطمئناً در آن تنها نخواهید بود. برای کنترل همه گیر COVID-19، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

 • اگر علائمی دارید از کلبه ها دیدن نکنید!

 • کلبه ها مجاز به کار با ظرفیت کامل نیستند، بنابراین مطمئن شوید که اقامت خود را از قبل رزرو کنید

 • ماسک صورت خودت را بیاور!

 • باید کیسه خواب، آستر و روکش بالش خود را همراه داشته باشید

 • حوله مسافرتی خود را بیاورید

بهترین فصل برای تور دو مون بلان چیست؟

بهترین زمان برای تکمیل تور دو مونت بلان در ماه‌های تابستان، جولای و آگوست است، زمانی که مسیر برف کمی دارد و آب و هوا معمولا خوب است. در خارج از این ماه‌ها، تدارکات پیچیده‌تر می‌شود زیرا بسیاری از خوابگاه‌ها و کلبه‌های کوهستانی در مسیر بسته هستند. اگر بخواهیم زمان مشخص‌تری را توصیه کنیم، نیمه دوم آگوست خواهد بود. در این 2 هفته تعداد کوهنوردان کمتر است و معمولاً هوا کاملاً مطبوع است.

برنامه سفر و مسیر تور دو مونت بلان

این یک برنامه سفر 10 مرحله‌ای است که طی آن از 3 کشور عبور کرده و حدود 170 کیلومتر را پیاده‌روی خواهید کرد. علاوه بر این، از لاک بلان دیدن کرده و از گذرگاه بونهمه عبور خواهید کرد. این برنامه مسیری کلاسیک را دنبال می‌کند و مطمئن می‌شود که هیچ یک از نکات برجسته این سفر شگفت‌انگیز را از دست ندهید.

 

مرحله 1:

پس از اینکه با اتوبوس از شامونی به لس‌هاچز رفتید، اولین قدم های خود را در سربالایی به سمت کول‌دوزاخواهید برد، از آن‌جا می‌توانیم صعود به مون بلان را از طریق پناهگاه نقرس تحسین کنیم. پس از قدم زدن از کنار هتل بلوو ، به سمت یخچال طبیعی بیوناسی خواهید رفت. پل معلق روی زهکشی این یخچال شاید یکی از مراحل عالی تور باشد.

صعود: 1350 متر

فرود: 879 متر

مسافت: 14.5 کیلومتر

پناهگاه میاژ

Refuge de Miage در روستای سنت جروایس در ارتفاع 1560 متری قرار دارد. موقعیت مکانی آن برای گذراندن یک بعد از ظهر آرام پس از اولین روز خود در تور دو مون بلان ایده آل است. از پناهگاه، چندین پیاده روی کوتاه برای همه سطوح کوهنورد امکان‌پذیر است. اولیویه، سلین و تیم آنها به بازدیدکنندگان خود وعده های غذایی گرم و همچنین اقامت در اتاق ها یا خوابگاه های خصوصی ارائه می دهند.

مرحله 2:

پس از صرف صبحانه خوب در کلبه میاژ و گرفتن آخرین عکس از گنبدها، به کلبه دو تروک می‌رویم و به سمت لس کنتمینز مونتجوی پایین می‌رویم. دره مطمئناً دیدنی است و مناظر به سمت توده مون بلان و پایین دره مطمئناً خاطره‌انگیز است. پس از ورود به دره، به سمت نوتردام دلا گرج بالا می‌رویم و به پناهگاه خود می‌رسیم. این روز به پناهگاه تره لاتتته و یخچالی به همین نام، در صورت آب و هوای خوب، امکان تغییر را می‌دهد.

صعود: 788 متر

فرود: 960 متر

مسافت: 11.5 کیلومتر

پناهگاه نانت بورانت

کلبه نانت بورانت در دهه 1800 ساخته شد. در سال 1842، شورای کمون لس کنتمینز اجازه داد تا یک کلبه کوهستانی در آن‌جا ایجاد شود. در فاصله 45 دقیقه پیاده روی از نوتردام دلا گرج، در مسیر تور دو مونت بلان و GR5، در پناهگاه کلبه دِنانت بورانت با استقبال گرمی در فضایی دوستانه مواجه خواهید شد تا یک شب را در طول پیاده روی خود بگذرانید. یا برای ناهار خوردن.

مرحله 3:

اولین صعود روز شما را به کول دو بونهوم و کروکس د بونهوم می‌برد. این گذرگاه نشان‌دهنده رها شدن دره لس کنتمینز و گذرگاه به سمت منطقه جنوبی است که در آن می توانید عبور خود را به ایتالیا حس کنید. از اینجا به پناهگاه کروکس دو بونهوم خواهید رفت. مناظر پارک ملی گرن پارادیزو چشم گرن پارادیزو گیر است و فرود به سمت لو شامپیو بسیار سرگرم‌کننده است. یک استراحت کوتاه در لو شامپیو و به سمت پناهگاه خود برای شب، لس موتتس خواهید رفت.

صعود: 1241 متر

فرود: 1106 متر

مسافت: 18.2 کیلومتر

پناهگاه لس موتتس

پناهگاه موتتس در جنوب رشته کوه مون بلان، در دره زیبای یخچالی، در ارتفاع 1864 متری و در پای اگیول‌دس‌گلاسیرز و گردنه سِین قرار دارد. در اینجا شما از لذت بیدار شدن در صبح در میان کوه‌هایی که در فضایی آرام احاطه شده‌اند و به دور از هیاهوی زندگی مدرن لذت خواهید برد.

مرحله 4:

اولین تپه روز ما، سِین، شما را به ایتالیا می‌برد. فرود ملایم به سمت پناهگاه الیزابتتا سولدینی و دریاچه کومبال به شما امکان می‌دهد از منظره مون بلان و نمای جنوبی آن لذت ببرید. یخچال های میاگه و برنوا  شما را در تمام طول روز همراهی می‌کنند. محل اقامت شما روی یک تپه است. غروب خورشید با مون بلان در پس زمینه بدون شک ارزشش را داشت.

صعود: 1249 متر

فرود: 1249 متر

مسافت: 19.9 کیلومتر

پناهگاه میسون ویِیِل

در حین اقامت در میسون ویِ‌ِیِل، خود را در محاصره برخی از جذاب‌ترین و تماشایی‌ترین مناظر از توده مون بلان خواهید دید. از کلبه، از مناظر قله‌ها و یخچال‌های طبیعی که تاریخ کوهنوردی را رقم زده‌اند، لذت خواهید برد. خوابگاه‌های دنج و دوش‌های آب گرم آرامش‌بخش به شما کمک می‌کنند تا از تمام پیاده‌روی‌ها ریکاوری کنید.

مرحله ۵:

امروز به سمت کورمایر فرود می‌آییم. این یکی از معروف‌ترین مکان‌های جهان در کوهنوردی است و شهری است که بوناتی از آن‌جا صعود چشمگیر خود را به مونت بلان در دهه 1960 انجام داد. از این‌جا، صعود به ریفوجیو برتونه باشکوه است و از این‌جا مون بلان با شکوه به نظر می‌رسد.

صعود: 760 متر

فرود: 770 متر

مسافت: 9.5 کیلومتر

پناهگاه ریفوجیو جورجیو برتونه

ریفوجیو برتونه یکی از کلبه‌های کوهستانی کلاسیک در اطراف مون بلان است، کوهی که توسط راهنمای کوهستان رنزو کوسون بسیار دوست داشته و تجربه کرده است. این کلبه به افتخار جورجیو برتونه، راهنمای کوهستان و دوست صمیمی رنزو، که با او ماجراهای بسیاری را انجام داد، نامگذاری شده است، که مهم ترین آن ها اولین صعود ایتالیایی از جبهه جنوب شرقی نوز به کاپیتان در دره یوسمیتی است. در سال 1977، سرنوشت رخ داد و ریفوجیو یک ادای احترام است.

مرحله 6:

امروز باید صبحانه خوبی بخورید، زیرا یکی از صعودهای عالی تور، کول فرت، در انتظار شماست. ابتدا به ریفوجیو بوناتی که به نام کوهنورد افسانه‌ای نامگذاری شده است، می‌روید. از اینجا حدود 3 ساعت طول می‌کشد تا از کول عبور کنید و به وال فرت سوئیس برسید. منظره گراند کومبین نفس‌گیر است. شما شب را در آلپیگ دی‌لاپال، درست قبل از فرود به لا فولی خواهید گذراند.

صعود: 1040 متر

فرود: 930 متر

مسافت: 19.7 کیلومتر

پناهگاه در آلپیگ دیلاپال

این گیته کلاسیک با 65 گاو شیری، پنیر راکلت و تام و کره معمولی مرتع کوهستانی محلی تولید می‌کند. غذاهای معمولی کوهستانی مانند راکلت، فوندو و لاستیک والایزان و البته “croûte au fromage” ارائه می‌شود. مهمان نوازی سوئیسی همانطور که قرار است باشد.

مرحله 7:

به سوئیس خوش آمدید امروز، شما یک پیاده‌روی نسبتاً ملایم برنامه‌ریزی کرده‌اید، از لافولی تا چمپکس ، یک نقطه ایده‌آل در کوه‌های آلپ سوئیس. در این‌جا می‌توانید از آرامش لذت ببرید و فرصت قدم زدن در سواحل دریاچه زیبای شامپکس را داشته باشید. شب را در  ریلیزدارپات به همین نام سپری خواهید کرد.

صعود: 720 متر

فرود: 1130 متر

مسافت: 22.5 کیلومتر

پناهگاه ریلیزدارپات

از سال 1926 اعضای یک خانواده به نوبت از این مسافرخانه مراقبت می‌کنند. از یک توقف شایسته در این کلبه زیبا لذت ببرید، در تراس زیبای آن‌ها نوشیدنی بنوشید، جایی که می‌توانید با کوهنوردان دیگر ملاقات کنید، یک غذای گرم بخورید و در میان منظره‌ای زیبا استراحت کنید.

مرحله 8:

فِنِتر دی آرپته با تقریباً 2700 متر بلندترین گذرگاه تور است. صعود آن سخت است، اما مناظر آن ارزش آن را دارد، زیرا در طرف دیگر یخچال طبیعی تراینت و اَگیول دو تو را خواهید دید. فرود به کلبه دز یخچال و روستای تراینت از طریق یک جنگل زیبا است که توسط درختان صنوبر احاطه شده است.

صعود: 1327 متر

فرود: 1337 متر

مسافت: 12 کیلومتر

پناهگاه در تراینت

تراینت در مرحله غیرقابل فراموشی توردو مونت بلان و همچنین در مسیر بین المللی بین مارتیگنی و شامونی قرار دارد. این اوبرژ که در ورودی دهکده قرار دارد، بخشی از یک محیط سنتی سوئیسی با تراس، بار و رستوران است.

مرحله 9:

کول‌ده‌لا‌بالمه نه تنها مرز بین سوئیس و فرانسه است، بلکه گذرگاهی است که ما را از انتهای مخالف به سمت دره شامونی برمی‌گرداند. از بالا، منظره چشمگیری از مونت بلان، دارید. از این‌جا به تره‌لاتته توسط اگیول‌دسپوسِتِس پایین می‌رویم.

صعود: 1265 متر

فرود: 1265 متر

مسافت: 14 کیلومتر

پناهگاه گیتهلامولین

در پای توده معتبر مونت بلان، بین یخچال‌های طبیعی تور و آرژانتیر، در آسیاب قدیمی، پناهگاه هاستل لامولین در انتظار شماست.

مرحله 10:

به اصطلاح بالکن جنوبی یک گشت و گذار شناخته شده برای همه بازدیدکنندگان شامونی است، اما ما آن را از تره‌لاتته خواهیم گرفت. صعود آسان است و در پایان از مناظر لاک بلان که یکی از زیباترین خاطرات این سفر است لذت خواهید برد. می‌توانید ناهار را در پناهگاه لاک بلان صرف کنید و از این‌جا مستقیماً به شامونی خواهید رفت. می‌توانید بقیه بعد از ظهر را در شامونی بگذرانید و در عصر می‌توانید یک شام معمولی ساوویارد را امتحان کنید.

صعود: 1290 متر

فرود: 1310 متر

مسافت: 12 کیلومتر

لیست بسته‌بندی برای تور کوهنوردی‌ مون بلان شما

فرقی نمی‌کند که کجا به کوهنوردی می‌روید یا برای چه مدت. حمل تجهیزات مناسب با خود بسیار مهم است. برای تور دو مونت بلان، قبل از هر چیز به یک کوله پشتی خوب نیاز دارید. اندازه کوله‌پشتی شما به چند روز در کوهستان، فصل و لباس‌هایی که با خود می‌برید بستگی دارد. ما یک لیست بسته‌بندی با برخی از لباس‌های ضروری که باید بگنجانید و برخی موارد اضافی که ممکن است برای شما مفید باشد آماده کرده‌ایم:

ملزومات

 • – چکمه‌های پیاده‌روی
 • – جوراب پیاده‌روی
 • – تاپ‌های لایه میانی (مانند پشم گوسفند)
 • – شلوار کوهنوردی
 • – کلاه برای گرما یا سایه
 • – دستکش
 • – ژاکت ضدآب
 • – شلوار ضد آب
 • – لایه گرم
 • – لباس و کفش راحتی برای عصرها
 • – لباس شب و لباس زیر
 • – بطری آب
 • – عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب
 • – لوازم آرایش

موارد اضافی

 • – جعبه کمک های اولیه کوچک
 • – پلاسترهای تاول
 • – دافع حشرات
 • – آداپتور سوکت برق
 • – دوربین و شارژر
 • – نقشه و قطب نما
 • – سوت بزن
 • – کتاب برای خواندن
 • – میان وعده‌های انرژی زا
 • – میله‌های پیاده روی

لذت بردن از آرامش و آرامش طبیعت یکی از لذت‌های طبیعت‌گردی در کوهستان است. با این حال، گاهی اوقات برای ادامه دادن به یک فشار اضافی نیاز داریم. وقتی می‌خواهید تسلیم شوید، داشتن لیست پخش مناسب در کیفتان می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه لازم برای رسیدن به اوج را به دست آورید. در اینجا بهترین انتخاب‌های ما برای لیست پخش توردو مونت بلان شما وجود دارد. فراموش نکنید که هدفون و چند باتری اضافی را در کوله پشتی خود ببرید!